Loading icon

Osiem najbardziej ruchliwych lotnisk na świecie

Obecnie lotniska należą do najważniejszych elementów naszej globalnej infrastruktury. Pozwalają wczasowiczom, biznesmenom i siłom zbrojnym szybko i bezpiecznie dotrzeć do celu. Są to złożone, wielopłaszczyznowe podmioty, z których każdy zatrudnia tysiące pracowników. Mają organ zarządzający, który zapewnia kierownictwo strategiczne i nadzoruje codzienne operacje.

1. Lotnisko Changi w Singapurze

Singapurskie lotnisko Changi jest jednym z najbardziej ekscytujących i wciągających lotnisk na świecie, niezależnie od tego, czy chodzi o podróż służbową, czy dla przyjemności. Jest to również niezwykle popularne miejsce wśród mieszkańców, dzięki wysokiej klasy restauracjom i ofercie handlowej, spektakularnym instalacjom artystycznym i zabawnym atrakcjom, takim jak Social Tree w Terminalu 1.

Przy odrobinie planowania nie ma powodu, aby nie robić przesiadki w Changi Lotnisko to coś więcej niż tylko krótki postój między lotami. Na lotnisku i poza nim jest niezliczona ilość rzeczy do zrobienia, od ogrodów i dzieł sztuki po salony masażu, baseny i centrum handlowe o tematyce przyrodniczej o nazwie Jewel.

Aby poruszać się po lotnisku, możesz skorzystać z systemu transportu osób Skytrain między wszystkimi cztery główne terminale. Istnieje również bezpłatny autobus wahadłowy między terminalami 1 i 3, który odjeżdża co 10 minut. Alternatywnie możesz wynająć taksówkę lub limuzynę, aby odwieźć Cię z lotniska.

2. Międzynarodowe lotnisko w Hongkongu

Zlokalizowane na wyspie Chek Lap Kok międzynarodowe lotnisko w Hongkongu jest jednym z najbardziej ruchliwych lotnisk na świecie. Jest domem dla kilkudziesięciu linii lotniczych i obsługuje około 75 milionów pasażerów rocznie. Jest to jeden z głównych regionalnych ośrodków przeładunkowych i węzłów pasażerskich w regionie Azji i Pacyfiku. W 2020 r. jego operacje cargo lotniczego obsłużyły ponad 7,4 miliona ton towarów.

Terminal 1 i Terminal 2 zostały przebudowane, aby zapewnić pasażerom wyjątkowy poziom wygody i komfortu, podczas gdy nowy SkyPlaza to prężny kompleks handlowy z wieloma sklepami i restauracjami .

Na lotnisku znajduje się również szeroki wybór poczekalni, w tym Centurion Lounge na poziomie 2, Plaza Premium First oraz poczekalnie Hong Kong Airlines i SkyTeam. Na lotnisku jest też wiele innych rzeczy do zrobienia, które mogą sprawić, że Twój postój minie szybciej. Możesz na przykład obejrzeć film IMAX lub zagrać w ping-ponga.

3. Lotnisko Bangkok-Suvarnabhumi

Lotnisko Bangkok-Suvarnabhumi jest głównym międzynarodowym portem lotniczym Tajlandii, obsługującym ponad 65 milionów pasażerów rocznie. Jest domem dla Thai Airways i jej spółek zależnych, a także regionalnych przewoźników z Azji, Europy, Ameryki Północnej i Oceanii. Długa, niska konstrukcja przypomina serię przypominających fale form, a ogromna wolnostojąca wieża kontrolna znajduje się 132 metry nad nią. Jest największym na świecie węzłem lotniczym i służy jako punkt tranzytowy dla lotów do miejsc w Azji, Oceanii i Europie.

Dojazd na lotnisko iz lotniska jest łatwy, zwłaszcza jeśli korzystasz z połączenia Airport Rail Link. Stacja Hualamphong znajduje się w odległości krótkiego spaceru od budynku terminala i można wsiąść do dowolnego pociągu kursującego do Pattaya lub Aranyaprathet. Taksówki są dostępne na lotnisku. Standardowe taksówki mogą przewozić dwie osoby dorosłe i jedną sztukę bagażu, podczas gdy duże są w stanie przewieźć trzy lub więcej osób i do pięciu toreb. Aby wezwać taksówkę, przejdź do zadaszonego obszaru na zewnątrz lotniska i kieruj się znakami.

4. Lotnisko Narita w Tokio

Położone około 60 kilometrów na wschód od centrum Tokio lotnisko Narita jest jednym z dwóch głównych międzynarodowych portów lotniczych obsługujących stolicę Japonii. Jest to również popularne lotnisko dla tych, którzy chcą odwiedzić słynną w kraju sieć Shinkansen (szybkich pociągów).

Narita to przyjemne miejsce do spędzić długi postój, a oba jego terminale oferują poczekalnie Priority Pass i świetne miejsca do obserwowania samolotów. Ponadto na lotnisku znajduje się kilka sklepów i restauracji, które warto odwiedzić. Najszybszym sposobem dotarcia do Tokio z Narity jest pociąg, a najpopularniejszym wyborem jest usługa Narita Express. Podróż do stacji Tokyo zajmuje 53 minuty i jest dostępna z kartą JR Pass.

Inną opcją pociągu jest linia Keisei, która kursuje między stacjami Narita i Ueno oraz Nippori w Tokio. Ekspres lotniskowy Keisei Skyliner zabierze Cię do Ueno w 41 minut. W przeszłości pasażerowie przybywający do Narita musieliby jechać autobusem na dworzec kolejowy, ale w 1991 roku uruchomiono bezpośrednie połączenia kolejowe między lotniskiem a trzema terminalami. Jest to znacznie wygodniejszy i tańszy sposób dotarcia na lotnisko iz powrotem.

5. Lotnisko Heathrow w Londynie

Londyńskie lotnisko Heathrow (LHR) to główne międzynarodowe lotnisko obsługujące Londyn. Jest to jedno z sześciu głównych międzynarodowych portów lotniczych w londyńskim systemie lotnisk, którego właścicielem i operatorem jest Heathrow Airport Holdings. Położone około 15 mil na zachód od centrum Londynu lotnisko zapewnia pasażerom szeroki wachlarz udogodnień. Udogodnienia obejmują bezpłatne Wi-Fi, płatne stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu, stacje ładowania telefonów komórkowych i laptopów oraz kantory wymiany walut otwarte od 05:30 do odlotu ostatniego lotu.

Istnieje również wiele restauracji, barów, - punkty gastronomiczne i kawiarnie w każdym terminalu. Istnieje również wiele opcji zakupów, w tym sklepy wolnocłowe, sklepy elektryczne i kioski. Na terenie lotniska i wokół niego znajduje się również wiele hoteli, które oferują zakwaterowanie dla podróżnych na każdą kieszeń. Yotel to hotel w stylu kapsuły, który naśladuje wygląd kabiny pierwszej klasy, a Sofitel i Hilton mają bezpośrednie połączenia z Terminalem 5.

6. Lotnisko Haneda w Tokio

Przygotowujesz się do lotu do wielu miast i wiesz, że masz do wykonania ciasne połączenie. Patrzysz na tablicę odlotów i obok numeru lotu widzisz migające czerwone światełko. Na szczęście Haneda to najbardziej punktualne lotnisko na świecie. W rzeczywistości zdobył ten tytuł przez cztery lata z rzędu.

Dzięki sprawnej strefie odpraw, czystym i przyjaznym terminalom oraz doskonałym lokalom gastronomicznym, Haneda jest atrakcyjnym wyborem dla każdego podróżnika. To lotnisko oferuje również wiele usług ułatwiających podróżnym, w tym wymianę walut i wynajem przenośnego Wi-Fi.

Haneda ma trzy terminale, z których każdy jest dobrze wyposażony do lotów krajowych i międzynarodowych. Ponadto istnieje wiele sklepów i restauracji dla osób na postoju. Jest nawet korytarz TIAT Sky Road, który prezentuje szczegółowe modele samolotów i panele informacyjne.

7. Międzynarodowe lotnisko w Dubaju

Międzynarodowe lotnisko w Dubaju jest główną międzynarodową bramą do Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Z 88 milionami pasażerów obsłużonych w zeszłym roku przez lotnisko, jest to również jedno z najbardziej ruchliwych lotnisk na świecie.

Lotnisko obsługuje trzy terminale, wszystkie obsługujące różne linie lotnicze i posiadające własne unikalne atrybuty spełniające Twoje potrzeby — każdy z szeregiem udogodnień, które sprawi, że poczujesz się zrelaksowany i mile widziany. Należą do nich sklepy, restauracje i całodobowe lokale gastronomiczne, mobilne punkty ładowania, szafki, całodobowe lokale gastronomiczne, Wi-Fi, hotele i wiele innych.

Jeśli musisz dostać się między terminali dostępny jest bezpłatny autobus wahadłowy, który kursuje przez całą dobę. Alternatywnie możesz wsiąść do metra, które kursuje między T1 i T3 co 10 minut.

8. Lotnisko Charles de Gaulle w Paryżu

Zlokalizowane we Francji lotnisko Charles de Gaulle w Paryżu, zwane także lotniskiem Roissy, jest jednym z najbardziej ruchliwych międzynarodowych portów lotniczych w Europie . W 2019 roku lotnisko obsłużyło 76 mln pasażerów i ponad pół miliona operacji lotniczych. Pierwszy terminal CDG został zaprojektowany przez Paula Andreu i otwarty w 1974 roku. Ten okrągły budynek jest połączony podziemnymi przejściami z siedmioma budynkami satelitarnymi.

Kolejną unikalną cechą lotniska jest jego drugi terminal, który opiera się na 7 podterminalach satelitarnych: 2A, 2B, 2C, 2D, 2E, 2F i 2G, każdy z własnymi udogodnieniami. Niemniej jednak są one połączone chodnikami między terminalami i pociągiem CDGVAL.

Istnieje kilka sposobów, aby dostać się z CDG do centrum Paryża, ale najtańszym i najwygodniejszym jest RER B (lub „Aeroport Charles de Gaulle 1 -3"). Ten pociąg łączy terminale 1 i 2. Jest bezpłatny, ale dojazd do paryskiego dworca Gare du Nord zajmuje około 50 minut.