Loading icon

Ewolucja kabin lotniczych

Ewolucja kabin lotniczych

O ile nowoczesne, ciche i wygodne kabiny wyposażone w elektroniczne systemy rozrywki są dziś czymś w normie, to warto pamiętać, że przez długi czas podróże lotnicze wyglądały zupełnie inaczej. To najważniejsze momenty w ewolucji kabin samolotów.

Pierwsi pasażerowie (1911)

Historia lotów pasażerskich rozpoczęła się 23 marca 1911 r. Tego dnia po raz pierwszy na odległość 5 km przewieziono 11 osób. Dokonał tego Airbus pilotowany przez Louisa Blériota. Pasażerowie siedzieli w otwartych kokpitach, więc trudno byłoby uznać ten lot za wygodny.

Pierwsza toaleta (1913)

Igor Sikorski zaprojektował samolot Ilya Muromets, który wykonał swój pierwszy lot pod koniec 1913 roku Pasażerowie mieli do dyspozycji miejsca do spania, beczkę zamontowaną na dachu, przez którą można było pochylić głowę i podziwiać widoki, a nawet toaletę. To była tylko dziura, przez którą ekskrementy wpadały do ​​odległej krainy. Dopiero w latach 40. powstały zamknięte systemy toalet.

Pierwszy samolot pasażerski (1919)

To zasługa Junkersa F13: miał całkowicie metalową konstrukcję z 13 miejscami na pokładzie i ogrzewaniem w kabinie. Był to również pierwszy samolot sprzedany na świecie w ilości ponad 350 sztuk. Już w 1919 r. otwarto pierwszą stałą usługę lotniczą dla ruchu pasażerskiego między Berlinem a Weimarem, obsługiwaną przez F 13.

Pierwsza kuchnia (1930)

Samolot, który połączył Europę, to Junkers Ju 52 - blaszany, stosunkowo wygodny i (w wersji trzysilnikowej) całkiem bezpieczny. To tutaj zainstalowano pierwszą kuchnię pokładową, w której można było przygotowywać posiłki. Został opracowany przez niemieckiego inżyniera Wernera Sellsa. Kuchnia znajdowała się na pokładzie luksusowo wyposażonego Ju 52, którym latał rumuński książę George Valentin Bibescu.

Pierwsza kabina ciśnieniowa (1938)

Jeszcze przed II wojną światową Amerykanie mieli samolot, który mógł latać szybciej i wyżej niż inne samoloty cywilne. Ze względu na niskie ciśnienie na dużych wysokościach musiał mieć kabinę ciśnieniową. Boeing 307 Stratoliner był także pierwszym samolotem, który był tak trudny w obsłudze, że wymagał stałego nadzoru inżyniera pokładowego. Swój pierwszy lot stratolinem odbył w grudniu 1938 r. Do 1940 r. zbudowano tylko 10 takich maszyn.

Pierwsze owalne szyby (1953)

De Havilland DH 106 Comet był pierwszym produkowanym samolotem pasażerskim. Miał cichą, wygodną kabinę z dużymi kwadratowymi oknami. Nic dziwnego, że odniósł sukces na rynku. Jednak w latach 1953-1954 doszło do serii wypadków, w których komety dosłownie rozpadły się w powietrzu. Dzięki badaniom wraku udało się ustalić, że przyczyną było rozszerzanie się i kurczenie kabiny spowodowane spadkami ciśnienia.

Pierwsze „pokłady” (1969)

Boeing 747 jest łatwo rozpoznawalny na pierwszy rzut oka po charakterystycznym „garbie” na kadłubie. Oto drugi poziom talii. Pierwszy lot Boeinga 747 odbył się w 1969 roku. W wersjach cargo zjeżdżalnia jest krótka i mieści się na niej tylko załoga samolotu. W wersjach pasażerskich dostępne są dodatkowe miejsca dla pasażerów. Najnowszy model 747-8, produkowany od 2005 roku, ma długość 76,3 metra i jest najdłuższym samolotem pasażerskim na świecie. Może zabrać od 362 do 581 podróżnych. Jednak Airbus A380 jest jeszcze większy – piętrowy samolot na całej długości kadłuba, mieszczący do 852 pasażerów.

Pierwszy telefon na pokładzie (1984)

Wiele godzin lotu oznaczało podróż dla podróżnych - na razie. W 1984 roku American Airlines zainstalowały pierwszy system telefoniczny dostępny dla pasażerów. Dziewięć lat później na pokładzie był też faks – pionierami w tej branży były Singapore Airlines. Pierwsza wiadomość e-mail została wysłana w 2001 roku z samolotu Air Canada. Z drugiej strony Lufthansa była linią lotniczą, która jako pierwsza udostępniła dostęp do Internetu wszystkim pasażerom na pokładzie w 2004 roku.

Najlepszy sposób na zakup tanich lotów w Europefly

Ekskluzywne rabaty bezpośrednio z hoteli i światowych systemów rezerwacji na hotelhunter