Loading icon

Fransa'ya uçarken ziyaret etmeniz gereken bazı yerler

Fransa, ziyaret edilecek birçok harika yeri olan güzel bir ülkedir. Zengin bir tarihe, iyi şarap ve yemeklere ve dost canlısı insanlara sahiptir. Fransa'da tren ve uçak dahil olmak üzere birçok ulaşım seçeneği de mevcuttur. Fransa'ya vardıktan hemen sonra Fransa'da araba kiralamak ülkeyi en iyi şekilde araştırmak akıllıca olacaktır. Fransa'ya uçarken ziyaret etmeniz gereken en iyi yerlerden bazıları şunlardır:

Avignon

Avignon, Provence-Alpes-Côte d'Azur'da bir şehirdir Fransa bölgesi. Rhone Nehri üzerinde bulunur ve 14. yüzyılda papalara ev sahipliği yapmıştır. Papalar Sarayı'nın yanı sıra, Fransa'ya uçuyorsanız burayı ziyaret etmeye değer kılan birçok harika bina ve eski mimari de oradadır! Profesyonel yerel rehberlerle Avignon'da gezi rezervasyonu yaparak unutulmaz bir deneyim sağlayın.

Arles

Arles bir Provence'deki en iyi yer ve Camargue bölgesinin bir kısmını görmek istiyorsanız görülmeye değer. Şehrin çok fazla tarihi var ama aynı zamanda çok sayıda iyi restoran ve yapılacak şeyler var. Bataklıklarda tekne gezintisine çıkabilir veya Antik Yunanistan, Roma ve Mısır'dan 20.000'den fazla nesne ve daha pek çok cazibe merkezi içeren bir arkeoloji parkını ziyaret edebilirsiniz!

Bordo

Bordeaux, güneybatı Fransa'da Garonne Nehri üzerinde bir şehirdir. Şarabıyla ünlüdür ama aynı zamanda liman tarihiyle de bilinir. Şehir, Phocaea'dan (günümüz Foçası) Yunanlılar tarafından kurulduğu M.Ö. 8. yüzyıldan beri yerleşim görmektedir. 1453'te, Henry VI'nın Yüz Yıl Savaşları sırasında kontrolü İngiltere'den devralmasının ardından Bordeaux, Fransa'nın bir parçası oldu.

  • Clémentine Şapeli'ni ziyaret edebilir ve İsa'nın hayatından sahnelerin tasvir edildiği vitray pencerelerine hayran olabilirsiniz;
  • Fransız mimar Gustave Eiffel tarafından tasarlanan Place de la Bourse'un fotoğraflarını çekin;
  • Giysi ve mücevher satan birçok dükkânın bulunduğu Rue Sainte Catherine boyunca yürüyün;
  • yerel malzemelerle hazırlanan geleneksel Fransız yemekleri sunan La Tour de Guet restoranda lezzetli yemeklerin tadına bakın.

Toulouse

Toulouse Midi-Pyrénées bölgesinin başkentidir ve Fransa'nın en önemli şehirlerinden biridir. Burada müze ve galerileri gezmek ya da hediyelik eşya alışverişi yapmak gibi yapılacak çok şey var. Kesinlikle zaman ayırmanız gereken şeylerden biri, Toulouse'un Saint-Sernin Bazilikası veya Canal du Midi (veya her ikisi) gibi tarihi yerlerinden bazılarını görmektir.

Havacılık tarihiyle ilgileniyorsanız, Toulouse da Blériot'un adını taşıyan bir havaalanına sahip olduğu için ziyaret etmek için harika bir yerdir. --1909'da İngiliz Kanalı'nı başarıyla geçen ilk kişi!

Marsilya

Fransa'ya bir gezi planlıyorsanız, ziyaret etmeyi düşünün Marsilya. Fransa'nın en büyük ikinci şehri olan Marsilya, aynı zamanda Fransa'nın en eski şehridir ve zengin bir tarihe sahiptir. "Provence'ın Güzeli" anlamına gelen "La Belle de Provence" olarak bilinir.

Yunanlılar tarafından MÖ 600 civarında kurulmuş ve Roma yönetimi sırasında önemli bir ticaret limanı olmuştur. Bugün, yoğun limanında çalışmak için gelen veya Cezayir ve Fas'taki savaşlar nedeniyle yerinden edilen Kuzey Afrika'dan birçok göçmene ev sahipliği yapıyor - Londra dışındaki herhangi bir Avrupa şehrinde en büyük Müslüman nüfus (% 40 civarında). Yahudi cemaati de Roma döneminden beri oradadır; bugün Marsilya'da yaşayan yaklaşık 15.000 Yahudiye hizmet veren yaklaşık 10 sinagog var (yakınlarda yaşayanlar hariç).

Strasbourg - Alsace-Lorraine

Strasbourg, Alsace-Lorraine'in başkentidir ve Ren Nehri üzerinde yer alır. 14. yüzyıldan beri büyük bir Avrupa şehri olmuştur ve bir zamanlar Fransa'nın bir parçası olduğu 2. Dünya Savaşı sonrasına kadar Almanya'nın bir parçasıydı. Şehirde, tarihi MS 1220'ye kadar uzanan Notre Dame de Strasbourg adında güzel bir Gotik katedral vardır!

Lyon

Lyon , 1,5 milyondan fazla nüfusuyla Fransa'nın üçüncü büyük şehridir. Şarap üretimi ile ünlü ve "gastronominin başkenti" olarak anılan Rhone Vadisi'nde yer almaktadır. Şehir, yıl boyunca çok sayıda müze ve sanat galerisinin yanı sıra çok sayıda kültürel etkinlik sunmaktadır. Lyon aynı zamanda önemli bir ticaret ve sanayi merkezi olarak da hizmet veriyor; Paris'teki Bourse de Paris'ten (Paris Borsası) sonra Fransa'nın en büyük ikinci borsasına ev sahipliği yapmaktadır.

Fransa ziyaret etmek için harika bir ülke!

Fransa keşfedebileceğiniz birçok güzel şehir ve köye sahiptir. Ülke, Taş Devri'nden beri orada yaşayan insanlarla zengin bir tarihe sahiptir. Fransa ayrıca kıyı şeridi boyunca dağlar, ormanlar ve plajlar dahil olmak üzere çeşitli bir manzaraya sahiptir.

Birçok farklı kültür var. Fransa da;

  • MS 5. yüzyılda şimdiki Alsace-Lorraine'e (Almanya sınırındaki bölge) yerleşen Cermen halklarını içerir;
  • Demir Çağı'nda (MÖ 3.-1. yüzyıllar) İngiltere'den güneye göç eden Keltler;
  • MÖ 52'de Galya'yı fetheden Romalılar;
  • Geç antik çağda (MS 5. yüzyıl) Almanya'dan Galya'yı işgal eden Franklar. Fransız mutfağı, uzun yabancı fetih tarihini ve yerli uygulamalarını yansıtır:
  • örneğin, Akdeniz pişirme tekniklerini zeytinyağı yerine tereyağı veya Lenten mevsiminde cuma günleri et yerine balık gibi yerel malzemelerle birleştirir. Katolikler, İsa Mesih'in iki gün önce (25 Mart) Pontius Pilatus tarafından çarmıha gerildikten sonra ölümden diriltildiği Paskalya Pazar sabahına kadar her Cuma et ürünleri yemekten oruç tutarlar.

Fransa, yaşamak için harika bir ülke. ziyaret edin ve oradayken gidebileceğiniz o kadar çok yer var ki! Dünyanın en güzel mimarilerinden bazılarını görmek veya yerel kültürü deneyimlemek istiyorsanız bu şehirlerde her şey var.