Loading icon

Zasady przyzwoitości na Sri Lance

Zasady przyzwoitości na Sri Lance

Jak w każdym innym kraju, Sri Lanka ma swoje własne normy zachowania i tradycje. Zwróćmy uwagę na najbardziej podstawowe zasady przyzwoitości obowiązujące wczasowiczów w tym egzotycznym zakątku świata. Wszędzie warto pamiętać o religii i wierzeniach ludności, trzeba zaznaczyć, że w świątyni można być tylko naprzeciw posągu Buddy, niedopuszczalne jest fotografowanie przeciwko tło posągu, okazując w ten sposób brak szacunku.

Wchodząc do świątyni, kobiety muszą zakryć ramiona szalikiem, a mężczyźni noszą szorty poniżej kolan. Pamiętaj, aby zdjąć buty i wszystkie wyroby skórzane. Osobnym tematem są święte zwierzęta, krowy w żadnym wypadku nie powinny być obrażane.

< p data-ctag="figure">

Chociaż jest mało prawdopodobne, że będą sprawiać wiele kłopotów, ale małpy znajdują się na każdym kroku i nie różnią się dobrymi manierami. Trzymaj jedzenie i rzeczy ciasno, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, ci złośliwi rabusie są również nietykalni, więc jeśli już zostałeś okradziony przez małpę, będziesz musiał się z tym pogodzić. Młodzi ludzie, którzy nie dbają o narkotyki, powinni pamiętać, że w tym kraju za ich dystrybucję i posiadanie grozi kara śmierci, nie warto ryzykować życia dla chwili przyjemności.

Pamiętaj, że smakosze również muszą być ostrożni, narodowe jedzenie jest niesamowicie ostre, skonsultuj się przewodnik przed jedzeniem.

Nigdy nie bierz jedzenia lewą ręką. W tym kraju dopuszczalne jest jedzenie tylko prawą ręką, szklankę można trzymać w lewej. Napiwków nie udziela się przy wychodzeniu z kawiarni, ponieważ są one już rozważnie wliczone w cenę zamówienia. Nie jest to praktykowane w hotelach i taksówkach, więc nie zapomnij dać napiwku, około 10 USD za osobę.

Miłośnicy nurkowania powinni pamiętać że zbieranie koralowców jest zabronione, ta zasada nie dotyczy tylko martwych kawałków, które dobroczynny ocean wyrzuca na brzeg. Takie dary natury możesz zbierać swobodnie. Pamiętaj też, że po zachodzie słońca przerywanie ciszy nie jest mile widziane, zapomnij o fajerwerkach, głośnych pijackich piosenkach i hałaśliwym śmiechu.

Nie powinieneś także całować się w miejscach publicznych i okazywać innych intymnych uczuć swojej bratniej duszy. Niezwykle nieprzyzwoite jest również publiczne podnoszenie głosu. W miejscach publicznych kobiety powinny zakrywać nogi powyżej kolan, a mężczyźni nie paradować w kąpielówkach. Ogólnie zasady nie są tak trudne i liczne i łatwe do zapamiętania, co przyczyni się do przyjemnego pobytu.