Loading icon

Największe lotniska świata – pięciu gigantów

Nowoczesne loty to wygodny i szybki sposób na dotarcie w dowolne miejsce na świecie. Podróże, które kiedyś zajmowały miesiące, teraz samolotami pasażerskimi pokonują w ciągu kilku godzin.
Główne hasło dzisiejszych linii lotniczych opiera się na trzech zasadach – szybkości, bezpieczeństwie i komforcie. Wiele osób z całego świata wybiera podróże lotnicze jako sposób podróżowania. Znaczny przepływ klientów zmusza linie lotnicze do ulepszania i rozbudowy istniejących hubów (lotnisk hubowych) oraz budowy nowych w krótkim czasie.

Niektóre nowoczesne lotniska na świecie mają powierzchnię większą niż całe określone miasta. Obecność doskonałego zaplecza materiałowego, zaawansowany projekt i różnorodność dostępnych usług sprawiają, że lotniska to prawdziwe centra życia, które funkcjonują osobno, będąc wewnątrz prawdziwych miast.

Poniżej znajduje się ranking największych lotnisk na świecie. - majestatyczni tytani, którzy zadziwiają wyobraźnię. Te cuda stworzone ludzkimi rękami musi zobaczyć każdy!

5 miejsce - Międzynarodowy Port Lotniczy w Dubaju. Zjednoczone Emiraty Arabskie

Nowoczesne Emiraty to symbol orientalnego snu premium. To samo dotyczy głównego lotniska kraju w Dubaju. Pięćdziesiąt lat zajęło stworzenie elitarnego kompleksu zajmującego ogromny obszar z niepozornego centrum lotniczego. Specjalnie dla każdego odwiedzającego lotnisko ma kilka hoteli, niesamowitą liczbę sklepów, butików, ekskluzywnych restauracji, barów i kawiarni, ogromne centrum pielęgnacji ciała, kilka basenów, centrum biznesowe oraz szeroką gamę różnych usług i usług. Pozwala to lotnisku nadążać za duchem czasu i zaspokajać wszelkie pragnienia i zachcianki swoich klientów.

Ochrona kompleksu prowadzona jest na najwyższym poziomie iz wykorzystaniem zaawansowanych technologii. Na przykład, zgodnie z przepisami bezpieczeństwa, skan siatkówki jest niezbędnym krokiem do zdania testu dla każdego klienta.

4 miejsce - Międzynarodowy Port Lotniczy Stołeczny

a>. Chiny

Największe lotnisko w Chinach i Azji zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem skali, drugie pod względem obciążenia pracą. Chińskie lotnisko przeszło kilka globalnych przebudów i ulepszeń. Efektem było zwiększenie poziomu bazy materiałowej oraz uregulowanie polityki cenowej sklepów na korzyść klientów. Odegrało to pewną rolę i pozwoliło lotnisku Shoudu obsługiwać 80 milionów pasażerów rocznie i stać się dominującą strukturą podróży lotniczych na rynku azjatyckim.

3. miejsce - Lotnisko Hartsfield-Jackson. USA

Kompleks znajduje się w Atlancie i charakteryzuje się największym ruchem pasażerskim w kraju. Rocznie z usług lotniska korzysta nieco mniej niż 100 mln klientów, czyli już więcej niż w głównych portach lotniczych krajów europejskich. Na przykład w londyńskim Heathrow przepływ pasażerów szacuje się na 70 milionów, a w Paryżu Charles de Gaulle na 60.

Lotnisko w Atlancie nie jest poszukiwane poza Stanami, ponieważ strategia biznesowa firmy koncentruje się na lotach krajowych. Mimo to rekordowe ćwierć miliona pasażerów dziennie, mimo stosunkowo skromnej powierzchni 2000 hektarów, przyznaje kompleksowi miano najbardziej ruchliwego lotniska na świecie.

2. miejsce - Lotnisko w Denver. USA

Lotnisko ma swoją historię w 1995 roku w Denver. Kompleks jest nadal największy w stanach (140 km2). Lotnisko w Denver to miejsce, wokół którego budowane są niezliczone tajemnice i zagadki. Teoretycy spisku wymyślili długie listy dowodów i argumentów na poparcie tajemnicy, którą rzekomo skrywają pracownicy kompleksu. Na przykład górna część terminalu jest zaprojektowana w formie namiotów, jako symbol pasma górskiego w System Cordillera. Istnieje wiele interpretacji tego rozwiązania architektonicznego, z których jedna jest „indyjska”. Podobno indyjscy przywódcy wymusili na władzach miasta zmianę projektu architektonicznego przyszłego kompleksu i stworzenie dachu w formie wigwamów. Dzieje się tak dlatego, że na terenie budowy znajdował się kiedyś stary cmentarz indiański. Bardzo popularna jest inna teoria spiskowa - ochrona przed kamerami termowizyjnymi.

„Namioty” wykonane są z materiału uniemożliwiającego jakiekolwiek skanowanie wnętrza. To z kolei pozwoli ci potajemnie umieścić wiele osób w ścianach konstrukcji. Niektórzy miejscowi uważają też, że pod konstrukcją znajduje się sieć tuneli i schronów pancernych. Pomysł ten potwierdza fakt, że podczas budowy lotniska wydobyto i usunięto dużą część ziemi – jedną trzecią masy, która została wykopana podczas budowy kanału w Zatoce Panamskiej.

Paliwo do budowy nowych teorii były skandaliczne mapy ścienne, które przyciągają wzrok odwiedzających główny terminal lotniska w Denver. Artyści przedstawili martwych ludzi, martwe zwierzęta, dzieci z bronią, wojskowego w masce gazowej i zniszczone domy.

Te obrazy zadziwiają umysły odwiedzających do dziś. Na szczególną uwagę zwolenników różnych teorii zasłużył pomnik niebieskiego konia. Ze względu na specyficzny wygląd budynek od razu zyskał przydomek „konia fatalnego”. Nagła śmierć rzeźbiarza podczas pracy nad stworzeniem „niebieskiego mustanga” tylko utwierdziła niektórych w przekonaniu o nadprzyrodzonym charakterze rzeźby.

1. miejsce - Lotnisko King Fahd. Arabia Saudyjska

Aby zrozumieć skalę arabskiego lotniska, trzeba wyobrazić sobie stolicę Łotwy, a następnie połączyć kolejne takie samo lotnisko. Wynikiem tego równania będzie największy arabski kompleks lotniczy. Lotnisko pod względem skali zajmuje pierwsze miejsce na świecie. Przybliżona powierzchnia to 780 kilometrów kwadratowych!

Lotnisko posiada sześciopoziomowe terminale. Jeden z nich służy wyłącznie członkom rodziny władcy kraju. Główne pasy startowe rozciągały się na długości aż dwóch kilometrów. Na lotnisku znajduje się meczet mogący pomieścić do dwóch tysięcy osób. Jednocześnie przewidziano obszerne miejsca parkingowe dla czterech tysięcy samochodów.

Dzięki temu lotnisko w Ad-Dammam może obsługiwać ogromną liczb�� klientów. Ciekawe jest to, że arabskie lotnisko nie wykorzystuje wszystkich swoich możliwości, ponieważ ma niedogodną lokalizację. Jednak sytuacja się zmienia i w ciągu ostatniej dekady przepływ klientów zwiększył się czterokrotnie.

Tanie loty są tutaj