Loading icon

Rzeczy, których wnoszenie na pokład samolotu jest zabronione

Linie lotnicze to wygodny sposób na szybkie dotarcie do miejsca docelowego. Ale czasami ta metoda może powodować niedogodności ze względu na zawartość bagażu podręcznego. Z tym problemem borykają się zarówno podróżnicy z doświadczeniem, jak i początkujący. Czym są te rzeczy i dlaczego nie powinny brać ich na pokład? Jak można obejść te zakazy?

W 2022 roku, podobnie jak w poprzednich latach, lista rzeczy, których nie można zabrać na pokład, różni się w zależności od kraju i linii lotniczej. Ale mimo to wszystko można podzielić na te, które są niepożądane tylko w niektórych krajach i liniach lotniczych oraz takie, których nie można nigdzie przewieźć.

Zabrania się wnoszenia na pokład jakichkolwiek linii lotniczych metalowych przedmiotów i narzędzi do cięcia i zszywania: nożyczek, noża, siekiery, narzędzi budowlanych (szczypce, młotek, piła, brzęczyk, szczypce i inne), broni palnej oraz amunicja, przedmioty i mieszanki wybuchowe i zapalne (petardy, fajerwerki, lampy bengalskie, proch strzelniczy, zapałki i zapalniczki, rozpuszczalniki i aerozole). Aby zakazać zabawek imitujących te przedmioty.

Żadne przedmioty zawierające gaz pod ciśnieniem nie mogą być przewożone na pokładzie samolotu. Substancje i przedmioty zawierające substancje toksyczne. Każdego roku ich lista jest poszerzana i deklarowana w drodze umów między krajami na całym świecie. Oczywistymi przedmiotami z tej kategorii mogą być termometr rtęciowy, tonometr, barometr oraz różne kwasy i substancje zawierające chlor.

Pod surowym zakazem pozostają łatwo psujące się produkty spożywcze: ryby, miękkie sery, produkty mleczne i mięsne o krótkim terminie przydatności do spożycia. Ale nie martw się, możesz zabrać ze sobą do samolotu kanapki, batony czekoladowe, owoce i orzechy, twardy ser i kiełbasę, chleb, ciasteczka i słodycze.

Jeśli chodzi o płyny lub "półpłyny", jest to trudniejsze. Jogurty, woda, soki, dżemy, serki miękkie można zabrać na pokład w pojemniku, którego objętość nie przekracza 100 ml. Warto zaznaczyć, że stała objętość odnosi się właśnie do pojemności, a nie przewożonych produktów. W związku z tym nie będzie możliwe przenoszenie 100 ml wody w butelce o pojemności 0,5 litra.

Płynne środki higieniczne, takie jak: szampon, balsam i żel pod prysznic można przewozić w miniaturowych buteleczkach nieprzekraczających zalecanej objętości. Takie pojemniki można już spotkać nie tylko na lotniskach, ale także w wielu sieciówkach z artykułami do domu czy z kosmetykami. Często są już sprzedawane w komplecie z opakowaniem o wymaganym rozmiarze. Leki można przewozić na pokładzie samolotu. Ale leki w postaci płynnej również nie przekraczają 100 ml, a twarde leki są pożądane, aby przyjmować je wraz z receptą od lekarza.

Ograniczenia dotyczące transportu płynów o objętości nie większej niż 100 ml obowiązuje na wszystkich lotniskach nie przez przypadek. Zapewnia bezpieczeństwo podczas lotu bez szkody dla pasażerów. Wszystkie niezbędne do życia substancje płynne, czy to woda, czy leki, wystarczają w objętości 100 ml. Ale różne niebezpieczne dla ognia i łatwopalne płyny w objętości mniejszej niż 100 ml nie będą w stanie spowodować nieodwracalnych szkód i mieć nieodwracalny wpływ na przebieg lotu. Ponieważ środki gaśnicze dostępne na pokładzie wyeliminują problem.

Jeśli wystąpiła nieprzewidziana sytuacja: na wszystkich lotniskach pasażer, który przeszedł rejestrację, subcelete i inne rodzaje kontroli mogą zakupić niezbędne artykuły i żywność w tzw. strefie „czystej”. Są sklepy wolnocłowe, różne sklepy spożywcze i sklepy z pamiątkami. Warto zauważyć, że sklepy wolnocłowe znajdują się tylko na międzynarodowych lotniskach.

Przed lotem zalecamy uważne zapoznanie się z listą przedmiotów zabronionych do przewozu w linii lotniczej . I ruszaj w podróż w dobrym humorze i bez problemów!

Kup tanie loty