Loading icon

Stolica Chorwacji - Zagrzeb

Stolica Chorwacji - Zagrzeb

Europejski wygląd, ale zdecydowanie chorwacki duchem, Zagrzeb nosi ślady i świadectwa stuleci, które upłynęły pod rządami Wiednia i Budapesztu. Odwiedzający stolicę nowego członka Unii z pewnością będą zadowoleni z szerokiego wyboru luksusowych apartamentów oraz eleganckich barów i restauracji, a także z możliwości zobaczenia wielu Ważne atrakcje kulturalne Chorwacji.

Oto góra Medvednica na północ od miasta, położona na równinie z widokiem na Sawę Rzeka. Malownicze Horni Grad (Górne Miasto) składające się z chaotycznie ułożonych brukowanych uliczek i budynków wybudowanych w średniowieczu.

Donji Grad (Dolne Miasto), w przeciwieństwie do Górnego Miasta, jest zbudowany zgodnie z geometrycznym planem siatki, z kilkoma zielonymi placami otoczonymi budynkami austro-węgierskimi zbudowanymi po XIX wieku. Odwiedzający Zagrzeb wszędzie czują zapach kawy, miasto jest dosłownie przesiąknięte kofeiną.

< p data-ctag="figure">

Rzeczywiście, kultura kawy w Zagrzebiu może z łatwością konkurować z kulturą Wiednia. I to nie są miejsca Starbucksa, w których ludzie chowają się za laptopami siedząc przed białymi stolikami. Kawiarnie w Zagrzebiu to puls chorwackiej stolicy. Ludzie przychodzą tu, aby porozmawiać, zaczerpnąć energii z filiżanki espresso, często nawet ubierając się specjalnie do tego celu.

W sobotnie poranki można obejrzeć zagrzebski rytuał „Spica”, kiedy stylowo ubrani ludzie przechadzają się od jednej kawiarni do drugiej wzdłuż placu Piotra oraz ulic Preradović i Bogovićev. A w ciepłe wieczory prawie wszyscy (zarówno turyści, jak i miejscowi) udają się do dziesiątek kawiarni, które rozciągają się wzdłuż deptaku Tkalchichev Street w Górnym Mieście.

Spacery wypełniają tarasy licznych kawiarni stłoczonych w każdej dostępnej przestrzeni przed niskimi neoklasycznymi budynkami w pastelowych kolorach. Wszystko to przypomina historyczne centra Pragi i Budapesztu - ale tylko ze sporym udziałem tłumu.

Jako mniej- tanie loty lądują w chorwackiej stolicy, turyści i podróżnicy zaczynają zdawać sobie sprawę, że Zagrzeb sam w sobie jest atrakcją i że ten przyjazny i gościnny kraj to znacznie więcej niż tylko nadmorskie kurorty.

Tutaj można znaleźć dobre ceny lotów do Zagrzebia