Loading icon

Ciąża a samolot – jakie aspekty należy wziąć pod uwagę

Ciąża nie jest powodem do zamknięcia się w czterech ścianach i całkowitej rezygnacji z wypoczynku i podróży. Jeśli przebieg ciąży nie budzi żadnych zmartwień, to ciekawe wrażenia mogą jedynie pomóc przyszłej mamie uprzyjemnić i zapamiętać ten okres.

Lekarze twierdzą, że samolot w czasie ciąży to jeden z najwygodniejszych środków transportu , pomagając pokonać kilkaset lub tysiące kilometrów.

Rzeczywiście, w nowoczesnym samolocie nie ma silnych wstrząsów i wibracji, absolutnie nie ma zapachu benzyny, a system wentylacji pomaga nie odczuwać brak tlenu.

Ale podróżowanie samolotem w czasie ciąży wymaga oczywiście pewnych środków ostrożności.

Różne linie lotnicze mają różne podejście do kobiet spodziewających się dziecka.

Większość linii lotniczych nie ma nic przeciwko temu, by przyszłe matki latały jako pod warunkiem, że ciąża trwa mniej niż 28-32 tygodnie. Potem często wymagana jest zgoda lekarza, potwierdzająca, że podróż samolotem nie zaszkodzi kobiecie i dziecku.

Jednak niektórzy przewoźnicy lotniczy nie pozwalają kobietom w ciąży z okresem dłuższym niż 32, a nawet więcej więc - 36 tygodni, do lotu. Dlatego przed wyborem trasy i zarezerwacją biletów w konkretnej linii lotniczej warto wyjaśnić jej stanowisko w tej kwestii. I oczywiście zasięgnij opinii swojego lekarza.

Często zdarza się, że lekarze nie zalecają wchodzenia na pokład samolotu do końca pierwszego trymestru – silne objawy porannych mdłości w połączeniu ze strachem przed lataniem i oczekiwaniami „co będzie, jeśli coś się stanie” mogą zaszkodzić niektórych kobiet.

Jednak w drugim trymestrze ciąży, jeśli nie ma specjalnych przeciwwskazań medycznych, nikt nie będzie ograniczał Twojej chęci do latania.

Jeśli zamierzasz wejść na pokład samolotu podczas ciąży, musisz pamiętać, że Twoja obecna podróż będzie inna niż zwykle. Przede wszystkim możesz czuć się bardzo niekomfortowo na ciasnym krześle, zwłaszcza jeśli nie możesz rozprostować nóg.

Dlatego najlepiej wziąć bilet do kabiny klasy biznes - jest ich więcej przestronne siedzenia, a odległość między nimi jest większa. W zwykłych salonach należy wybrać miejsce na samym początku salonu - przed fotelami jest więcej wolnego miejsca.

Po pierwsze. Nie można usiedzieć w miejscu . Na pewno warto od czasu do czasu rozprostować nogi, zginać i prostować stawy kolanowe i skokowe, obracać stopami i mocno opierać stopy o podłogę. Podczas lotu kilka razy przejdź się po kabinie - poprawi to krążenie krwi i uwolni Cię od obrzęków nóg.

Po drugie. Jeśli korzystasz z tabletów, koniecznie zabierz je ze sobą. Weź ze sobą zarówno środek uspokajający, który można przyjmować w czasie ciąży, jak i leki przeciw nudnościom.

Po trzecie. Powietrze w kabinie samolotu może być bardzo suche. Dlatego koniecznie używaj kremu nawilżającego. Zabierz ze sobą wodny kosmetyk w sprayu, aby odświeżyć twarz. Jeśli poczujesz pragnienie, koniecznie skontaktuj się ze stewardessą i poproś o przyniesienie wody mineralnej bez gazu.

Czwarty. Aby nie czuć się przytłoczonym po locie, pod dolną część pleców podłóż kilkukrotnie złożony koc - możesz też poprosić o to stewardessę. Zmniejszy to obciążenie kręgosłupa.

Po piąte. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą do samolotu dokumentację medyczną zawierającą historię ciąży, zwłaszcza jeśli okres ten jest dłuższy niż 36 tygodni. Na wszelki wypadek.

Po szóste. Pamiętaj: lekarze nie zezwalają na latanie samolotem w czasie ciąży, jeśli czas lotu przekracza 4 godziny.

I na koniec najważniejsze: słuchaj siebie i swojego dziecka. Zaufaj własnej intuicji. I wtedy zrozumiesz, czy powinieneś już iść w górę - czy lepiej trochę poczekać.