Loading icon

Uçak kabinlerinin evrimi

Uçak kabinlerinin evrimi

Elektronik eğlence sistemleriyle donatılmış modern, sessiz ve konforlu kabinler günümüzde norm haline gelse de, uzun süredir uçak yolculuğunun çok farklı göründüğünü hatırlamakta fayda var. Bunlar, uçak kabinlerinin evrimindeki en önemli anlardır.

İlk Yolcular (1911)

Yolcu uçuşlarının tarihi 23 Mart 1911'de başladı. Bu gün, ilk kez 5 km'lik bir mesafeye 11 kişi taşındı. Bu, Louis Blériot tarafından yönetilen bir Airbus tarafından yapıldı. Yolcular açık kokpitlerde oturdular, bu yüzden bu uçuşun rahat olduğunu düşünmek zor olurdu.

İlk tuvalet (1913)

Igor Sikorsky, ilk uçuşunu 1913'ün sonunda yapan Ilya Muromets uçağını tasarladı. Yolcuların emrinde uyku yerleri, çatıya monte edilmiş bir varil, başınızı bükebileceğiniz ve manzarayı hayranlıkla izleyebileceğiniz bir fıçı ve hatta bir tuvalet vardı. Sadece dışkının uzak bir ülkeye düştüğü bir delikti. 1940'lara kadar kapalı tuvalet sistemleri oluşturulmamıştı.

İlk yolcu uçağı (1919)

Junkers F13'ün avantajı budur: 13 koltuklu ve kabinde ısıtmalı tamamen metal bir yapıya sahipti. Aynı zamanda dünya çapında 350'den fazla ünite ile satılan ilk uçaktı. Daha 1919'da, Berlin ile Weimar arasında, F 13 tarafından sunulan, yolcu trafiği için ilk kalıcı hava hizmeti açıldı.

First Kitchen (1930)

Avrupa'yı birbirine bağlayan uçak Junkers Ju 52 idi - kalaylı, nispeten rahat ve (üç motorlu versiyonda) oldukça güvenli. Yiyeceklerin hazırlanabileceği ilk yerleşik mutfak burada kuruldu. Alman mühendis Werner Sells tarafından geliştirilmiştir. Mutfak, Romanya Prensi George Valentin Bibescu tarafından uçurulan lüks donanımlı Ju 52'deydi.

İlk basınçlı kabin (1938)

İkinci Dünya Savaşı'ndan önce bile, Amerikalıların daha hızlı ve daha yükseğe uçabilen bir uçakları vardı diğer sivil uçaklardan daha Yüksek irtifalarda alçak basınç nedeniyle basınçlı bir kabine sahip olması gerekiyordu. Boeing 307 Stratoliner aynı zamanda çalıştırılması o kadar zor olan ilk uçaktı ki, bir yerleşik mühendis tarafından sürekli denetim gerektiriyordu. İlk uçuşunu Aralık 1938'de bir stratolinerde yaptı. 1940'a kadar bu makinelerden sadece 10 tanesi yapıldı.

İlk Oval Pencereler (1953)

De Havilland DH 106 Comet, ilk üretim yolcu uçağıydı. Büyük kare pencereleri olan sessiz, rahat bir kabini vardı. Piyasada başarılı olmasına şaşmamalı. Bununla birlikte, 1953 ve 1954 arasında, kuyruklu yıldızların kelimenin tam anlamıyla havada parçalandığı bir dizi kaza meydana geldi. Enkazın incelenmesi sayesinde, nedenin kabinin basınç düşüşleri nedeniyle genleşmesi ve büzülmesi olduğunu tespit etmek mümkün oldu.

İlk "güverte" (1969)

Boeing 747 gövde üzerindeki karakteristik "kambur" ile ilk bakışta kolayca tanınabilir. İşte ikinci güverte seviyesi. Boeing 747'nin ilk uçuşu 1969'da gerçekleşti. Kargo versiyonlarında slayt kısadır ve üzerinde sadece uçağın mürettebatı bulunur. Yolcu versiyonlarında yolcular için ek koltuklar vardır. 2005 yılından bu yana üretilen son model 747-8, 76,3 metre uzunluğa sahip ve dünyanın en uzun yolcu uçağıdır. 362 ila 581 yolcu alabilir. Bununla birlikte, Airbus A380 daha da büyüktür - tüm gövde uzunluğu boyunca 852 yolcu kapasiteli çift katlı bir uçak.

Gemideki ilk telefon (1984)

Birçok saatlik uçuş, şimdilik gezginler için bir yolculuk anlamına geliyordu. 1984 yılında American Airlines, yolculara sunulan ilk telefon sistemini kurdu. Dokuz yıl sonra, gemide bir faks makinesi de vardı - bu işin öncüleri Singapur Havayolları'ydı. İlk e-posta 2001 yılında bir Air Canada uçağından gönderildi. Lufthansa ise 2004 yılında uçaktaki tüm yolculara internet erişimi sağlayan ilk havayolu oldu.

Europefly'de ucuz uçak bileti almanın en iyi yolu

Özel indirimler hotelhunter

üzerindeki otellerden ve dünya çapındaki rezervasyon sistemlerinden doğrudan